Utwardzanie drogi dojazdowej

Utwardzanie dróg dojazdowych

Utwardzanie drogi dojazdowej

Utwardzanie drogi dojazdowej do posesji

Mieszkanie z dala od miejskiej zabudowy oraz głównych szlaków komunikacyjnych ma swoje niewątpliwe zalety, ale z pewnością niepozbawione jest także wad. Podczas opadów lub roztopów polne drogi zmieniają się w błotniste, trudne do pokonania trasy. Aby ułatwić dotarcie do własnej posesji, można wykonać utwardzenie drogi dojazdowej. Takie prace nierzadko trzeba wykonać już na etapie budowania domu, aby potrzebne do tego maszyny dotarły na teren działki. Jak wygląda ten proces, jakie pozwolenia będą potrzebne oraz co jeszcze trzeba na ten temat wiedzieć?

Przygotowanie do utwardzenia drogi dojazdowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą o Prawie budowlanym, utwardzenie powierzchni gruntu na działkach budowlanych nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia rozpoczęcia prac. To jednak wcale nie oznacza, że zawsze będzie się zwolnionym z tego obowiązku. Może się okazać, że takie prace naruszają miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub grożą pogorszeniem stanu środowiska i warunków zdrowotno-sanitarnych, albo będą uciążliwe dla sąsiednich terenów. Jeśli istnieje takie ryzyko, warto skontaktować się z odpowiednim organem administracyjnym w urzędzie miasta lub gminy, w celu upewnienia się, czy trzeba dopełnić jakichś formalności. Samo utwardzenie podjazdu do domu albo drogi dojazdowej wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem. Teoretycznie wystarczy wysypać całą powierzchnię kamieniami. Jednak bez wcześniejszego rozeznania się w rodzaju gleby i właściwego przygotowania podłoża nie uda się stworzyć estetycznego, trwałego oraz bezpiecznego dla samochodów podjazdu.

Profesjonalne utwardzanie drogi dojazdowej

Sposób utwardzania zależy od specyfiki gruntu. Najczęściej występuje miękkie podłoże, które pod wpływem wilgoci rozmięka, a tym samy będzie mieszać się z wysypanym żwirem lub kamieniami. Można tego uniknąć poprzez ułożenie geowłókniny. W przypadku twardego gruntu nośność jest na tyle duża, że zwykle obywa się bez tego elementu. Innym sposobem na utwardzenie jest zastosowanie zagęszczarki, czyli maszyny zagęszczającej grunt za pomocą procesu wibrowania. Trzeba jednak wiedzieć, że taki sprzęt nie nadaje się do każdego podłoża. Najlepszym rozwiązaniem okazuje się zatem zaangażowanie doświadczonych fachowców, którzy przeprowadzą odpowiednią analizę gruntu, a następnie wybiorą najlepszy w danym przypadku sposób.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Dysponujemy wykwalifikowanym personelem oraz profesjonalnym sprzętem, a także współpracujemy z dostawcami kruszywa, gwarantując jego transport w konkurencyjnych cenach. Zgodnie z nazwą – działamy szybko, ale skutecznie.

Wykonujemy również:

Bezpłatna wycena

Utwardzenie drogi dojazdowej do posesji Utwardzenie drogi Kudowa